Χρυσές Σφαίρες 2021: Η λίστα με τους μεγάλους νικητές

NEWSROOM WIZ-GUIDE

Μια διαδικτυακή βραδιά γεμάτη εκπλήξεις και ανατροπές ήταν οι φετινές «Χρυσές Σφαίρες». Μπορεί η πανδημία του κορωνοϊού να άλλαξε πολλά όσον αφορά στα events και όχι μόνο, ωστόσο δεν κατάφερε να μάς κρατήσει μακριά από τα Golden Globes, τα οποία πραγματοποιήθηκαν το βράδυ της Κυριακής 28 Φεβρουαρίου και προβλήθηκαν διαδικτυακά.

Οι οικοδέσποινες της βραδιάς, Tina Fey και Amy Poehler, για δεύτερη χρονιά παρουσίασαν τους υποψήφιους από τη Νέα Υόρκη και το Λος Άντζελες αντίστοιχα και οι νικητές απηύθυναν ευχαριστίες, ο καθένας από το σπίτι του.

Την παράσταση αναμφίβολα έκλεψε η τηλεοπτική σειρά «The Crown» του Netflix, η οποία κατάφερε να αποσπάσει βραβεία σε κάθε κατηγορία που ήταν υποψήφια. Την ίδια όμως στιγμή ξεχώρισαν επίσης οι «The Queen's Gambit», «Nomadland» και «Borat Subsequent Moviefilm».

Δείτε την λίστα με τους νικητές:

Καλύτερη τηλεοπτική σειρά – Μιούζικαλ ή Κωμωδία
Schitt’s Creek (CBC)

Καλύτερης ανδρικής ερμηνείας σε δραματική σειρά
Josh O’Connor (The Crown)

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε μίνι σειρά ή τηλεταινία
Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)

Σκηνοθεσίας σε ταινία
Chloé Zhao, Nomadland (Searchlight Pictures)

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε ταινία ή μιούζικαλ
Rosamund Pike (I Care a Lot)

Καλύτερης ανδρικής ερμηνείας σε δραματική ταινία
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

Καλύτερης δραματικής τηλεοπτικής σειράς
The Crown (Netflix)

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε δραματική τηλεοπτική σειρά
Emma Corrin (The Crown)

Καλύτερης ανδρικής ερμηνείας σε μίνι σειρά ή τηλεταινία
Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)

Καλύτερης ανδρικής ερμηνείας σε μιούζικαλ ή κωμωδία
Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm)

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε δραματική ταινία
Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)

Καλύτερης δραματικής ταινίας
Nomadland (Searchlight Pictures)

Β' ανδρικού ρόλου σε ταινία
Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

Καλύτερου σάουντρακ ταινίας
Soul (Pixar) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε τηλεοπτική σειρά ή κωμωδία
Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)

Καλύτερη μίνι σειρά ή τηλεταινία
The Queen’s Gambit (Netflix)

Β' ανδρική ερμηνεία σε σειρά, μίνι σειρά ή τηλεταινία
John Boyega (Small Axe), νικητής

Καλύτερης ταινίας (μιούζικαλ ή κωμωδία)
Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)

Β' Γυναικείου ρόλου σε ταινία
Jodie Foster (The Mauritanian)

Καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας
Minari (A24)

Καλύτερου σεναρίου
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Καλύτερης ανδρικής ερμηνείας σε τηλεοπτική σειρά μιούζικαλ ή κωμωδία
Jason Sudeikis (Ted Lasso)

Β' Γυναικείου Ρόλου σε σειρά, μίνι σειρά ή τηλεταινία
Gillian Anderson (The Crown)

Καλύτερου τραγουδιού
Io Si (Seen) / The Life Ahead (Netflix) – Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi

Καλύτερης ταινίας Κινουμένων Σχεδίων
Soul (Walt Disney Pictures)